Name

Sport(s)

Year

Team

Rory Averett Men's Lacrosse 2010-11      
2011-12
First team
First team
Lizzie Barminski Field Hockey 2015-16 Second Team
Amanda Bercovici Women's Tennis 2013-14 First team
Kyle Boncaro Men's Lacrosse 2011-12 First team (Captain)
Amory Brandt            
Equestrian 2010-11
2011-12
First team
Second team
Briana Bull Women's Basketball 2016-17 First Team
Joey Caracappa Men's Tennis

2014-15

2015-16

First Team

First Team

Anna Carmichael Equestrian 2013-14 Second team
Bryce Carson Men's Lacrosse 2012-13 First team
Ogemdi Chukwu Track & Field 2016-17 Second Team
Katherine Currier Women's Cross Country and Indoor & Outdoor Track & Field 

2011-12
2013-14

Second team
First team
Sam Davis Men's Swimming 2014-15 First Team
Owen Demmerly Men's Tennis 2015-16 Second Team
Justin Dunn Men's Lacrosse 2010-11 First team
Joey Fink Equestrian

2012-13
2013-14

2014-15

Second team
First team (Captain)

First Team (Captain)

Andrew Foster Men's Lacrosse 2013-14 Second team
Jojo Franklin Women's Lacrosse

2014-15

2015-16

Second Team

Second Team

Midori Fujitani Men's Tennis 2016-17 Second Team
Michael Herman Men's Tennis 2016-17 Second Team
Jack Hodges Men's Tennis

2015-16

2016-17

Second Team

First Team

Seth Hoesman Men's Tennis

2012-13
2013-14

2014-15

2015-16

Second team
Second team

Second Team

First Team

Sharnell Huff Women's Basketball 2013-14 Second team
Cary Hundley Equestrian

2015-16

2016-17

First Team (Co-Captain)

First Team (Team Captain

Pierce Ingram Men's Lacrosse 2013-14 First team
Addie Jabin Equestrian 2012-13 Second team
Jaclyn Kellon Women's Indoor & Outdoor Track & Field 2010-11
2012-13
First team
First team (captain)
Hannah Khin Women's Lacrosse 2012-13 Second team
Clea Lerner Equestrian 2016-17 First Team
Ariel Lin Women's Tennis 2012-13 First team
Sarah Lummis Equestrian

2014-15

2015-16

Second Team

Second Team

Matt Lynch Men's Lacrosse 2010-11

2011-12
First team (Captain)
First team
Meaghan Lee Women's Tennis 2010-11 Second team
Laura Malone Equestrian 2014-15 Second Team
Connor Mishaw Men's Lacrosse

2011-12
2012-13

Second team
First team
Kelsey Myette Women's Cross Country 2010-11 Second team
Joey Negreann Men's Cross Country and Indoor & Outdoor Track & Field    
2010-11
2011-12
Second team
Second team
Destiny Phillips Women's Indoor & Outdoor Track & Field   
2011-12 First team
Drew Phillips Men's Soccer 2016-17 Men's Soccer
Karli Postel Equestrian 2010-11
2011-12
2012-13
Second team
First team
First team
Sisley Pumilia Women's Soccer 2010-11 Second team
Lindsey Puopolo Women's Soccer 2012-13 Second team
Erin Reifsnyder Women's Lacrosse 2013-14 Second team
Colin Richter

Men's Swimming

2014-15 Second Team
Morgan Richter Men's Swimming

2013-14

2015-16

First team

First Team (Co-Captain)

Sarah Shklanko Field Hockey 2016-17 Second Team
Kamillah Smith Track & Field 2015-16 First Team
Lexi Stewart Track & Field 2016-17 First Team
Paul Taylor Men's Lacrosse 2011-12 Second team
Brandon Wiener Men's Soccer 2014-15 First Team

 

 

To read more about the All-Goucher team, including the selection process and team pictures, click here.

 

To read more about the current All-Goucher team, you can find profiles by clicking here.


The coach of the All-Goucher Team is selected by a panel of head coaches and athletic administrators and represents the most outstanding head coach during an academic year.  Click here to view profiles for the previous All-Goucher team coaches.


The captain of the All-Goucher Team is selected by a panel of head coaches and athletic administrators and represents the most outstanding individual athlete during an academic year. Click here to view profiles for the previous All-Goucher team captains.