Goucher College Swim Team Hy-Tek's MEET MANAGER 11:14 AM 10/29/2007 Page 1
Susquehanna University - 10/27/2007
Results
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 1-1 Susquehanna Crusaders A NT 1:43.46 11
1) Brinker, Rich 2) Wolf, Derek 3) Gorcyca, Jeff 4) Fornadley, Jeffrey
27.40 54.95 1:20.78 1:43.46
2 1-2 Susquehanna Crusaders B NT 1:49.07 4
1) Kormanik, Jeff 2) Savard, Brian 3) Wilcox, Alex 4) Robichaud, Jim
27.96 58.69 1:24.36 1:49.07
--- 1- Susquehanna Crusaders C NT X1:54.09
1) Grieb, Steve 2) Conway, Will 3) Lyon, Andrew 4) Trujillo, Galo
29.49 1:01.89 1:28.90 1:54.09
--- 1- Goucher College A 1:46.31 X1:57.71
1) Ambrosio, Mike 15 2) Polonchak, Michael 16 3) Verin, Sasha 17 4) McDonald, Mac 18
33.52 1:07.01 1:32.98 1:57.71
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 1-1 Lyon, Andrew Susquehanna Crusaders NT 10:39.15 9
27.82 58.82 1:30.39 2:02.18 2:34.26 3:06.52 3:38.94 4:11.77
4:44.19 5:16.81 5:48.96 6:21.93 6:54.46 7:26.92 7:59.43 8:32.05
9:04.52 9:36.89 10:08.63 10:39.15
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 1-1 Fornadley, Jeffrey Susquehanna Crusaders NT 1:52.68 9
24.95 52.21 1:21.68 1:52.68
2 1-2 Scheno, Joe Susquehanna Crusaders NT 1:57.16 4
25.35 53.94 1:25.27 1:57.16
3 1-3 Brinker, Rich Susquehanna Crusaders NT 1:57.41 3
27.10 56.55 1:26.98 1:57.41
4 1-4 Polonchak, Michael 16 Goucher College 2:02.05 2:06.25 2
29.54 1:00.70 1:32.90 2:06.25
Event 8 Men 50 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 1-1 McDonald, Mac 18 Goucher College NT 24.51 9
2 1-2 Miller, Ryan Susquehanna Crusaders NT 25.14 4
3 1-3 Trujillo, Galo Susquehanna Crusaders NT 25.83 3
4 1-4 Ambrosio, Mike 15 Goucher College 26.03 26.81 2
5 1-5 Myles, Devin Goucher College 26.16 26.86 1
6 1-6 Conway, Will Susquehanna Crusaders NT 27.63
Event 10 Men 200 Yard IM
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 1-1 Wilcox, Alex Susquehanna Crusaders NT 2:11.49 9
27.02 1:00.88 1:40.48 2:11.49
2 1-2 Verin, Sasha 17 Goucher College 2:10.87 2:14.73 4
27.40 1:02.59 1:42.73 2:14.73
3 1-3 Savard, Brian Susquehanna Crusaders NT 2:17.19 3
30.70 1:07.40 1:45.10 2:17.19
--- 1- Grieb, Steve Susquehanna Crusaders NT DQ
28.13 1:02.84 1:43.28 DQ
Event 12 Men 100 Yard Butterfly
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 1-1 Gorcyca, Jeff Susquehanna Crusaders NT 1:00.72 9
28.35 1:00.72
2 1-2 Verin, Sasha 17 Goucher College 56.57 1:01.55 4
28.17 1:01.55
3 1-3 Robichaud, Jim Susquehanna Crusaders NT 1:02.65 3
28.73 1:02.65
4 1-4 Grieb, Steve Susquehanna Crusaders NT 1:03.48 2
29.37 1:03.48
Event 14 Men 100 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 1-1 Fornadley, Jeffrey Susquehanna Crusaders NT 49.19 9
23.62 49.19
2 1-2 Scheno, Joe Susquehanna Crusaders NT 52.32 4
24.73 52.32
3 1-3 McDonald, Mac 18 Goucher College 52.02 57.10 3
27.83 57.10
4 1-4 Trujillo, Galo Susquehanna Crusaders NT 57.83 2
27.05 57.83
5 1-5 Myles, Devin Goucher College 58.48 1:00.71 1
28.22 1:00.71
6 1-6 Ambrosio, Mike 15 Goucher College 58.62 1:01.05
28.77 1:01.05
Event 16 Men 100 Yard Backstroke
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 1-1 Brinker, Rich Susquehanna Crusaders NT 59.12 9
28.98 59.12
2 1-2 Kormanik, Jeff Susquehanna Crusaders NT 1:00.88 4
29.39 1:00.88
3 1-3 Polonchak, Michael 16 Goucher College NT 1:10.71 3
35.01 1:10.71
Event 18 Men 500 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 1-1 Verin, Sasha 17 Goucher College 5:15.40 5:38.75 9
29.44 1:01.02 1:34.14 2:08.54 2:43.28 3:18.28 3:53.18 4:28.73
5:03.80 5:38.75
2 1-2 McDonald, Mac 18 Goucher College 5:16.58 6:10.67 4
32.39 1:08.31 1:45.87 2:24.33 3:03.00 3:41.54 4:20.04 4:58.07
5:35.26 6:10.67
--- 1- Lyon, Andrew Susquehanna Crusaders NT X5:09.04
26.53 55.39 1:25.17 1:56.21 2:28.21 3:00.48 3:32.74 4:04.93
4:37.57 5:09.04
--- 1- Wilcox, Alex Susquehanna Crusaders NT X5:16.20
27.72 58.88 1:30.73 2:02.44 2:34.81 3:07.40 3:39.86 4:12.38
4:44.79 5:16.20
--- 1- Miller, Ryan Susquehanna Crusaders NT X6:03.80
29.69 1:03.60 1:40.12 2:16.87 2:53.94 3:32.81 4:11.85 4:51.12
5:28.75 6:03.80
Event 20 Men 100 Yard Breaststroke
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 1-1 Polonchak, Michael 16 Goucher College 1:11.77 1:15.96 9
35.10 1:15.96
2 1-2 Ambrosio, Mike 15 Goucher College 1:15.14 1:16.80 4
35.06 1:16.80
--- 1- Wolf, Derek Susquehanna Crusaders NT X1:03.20
29.14 1:03.20
--- 1- Savard, Brian Susquehanna Crusaders NT X1:08.51
32.25 1:08.51
--- 1- Conway, Will Susquehanna Crusaders NT X1:11.79
33.36 1:11.79
Event 22 Men 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
--- 1- Susquehanna Crusaders A NT X1:35.19
1) Robichaud, Jim 2) Kormanik, Jeff 3) Wolf, Derek 4) Scheno, Joe
25.30 48.45 1:12.36 1:35.19
--- 1- Susquehanna Crusaders B NT X1:39.64
1) Gorcyca, Jeff 2) Trujillo, Galo 3) Grieb, Steve 4) Miller, Ryan
24.15 49.50 1:14.40 1:39.64
--- 1- Goucher College A 1:33.75 X1:43.70
1) Ambrosio, Mike 15 2) McDonald, Mac 18 3) Myles, Devin 4) Verin, Sasha 17
27.77 53.23 1:19.06 1:43.70