Goucher College Swim Team Hy-Tek's MEET MANAGER 3:47 PM 10/24/2009 Page 1
Susquehanna 2009 - 10/24/2009
Results
 
 
#1 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 SUS A 4:16.16
Savard, Christie 20 Los, Cristina 21
Lessard, Devin Harris, Catherine 21
2 1-2 SUS B 4:35.67
Keenan, Hayley 21 Platt, Jamie
Hansen, Gretchen McDonie, Megan
3 1-3 GC A 4:41.33
Wegman, Abigail 18 Phillipson-Weiner, Lindsey 18
Adinolfi, Victoria 18 Hogstrom, Britt 19
4 1-4 GC B 5:03.64
Gimenez, Pilar 19 Fabrico, Hillary 17
Baron, Mara 20 Lyon, Rachel 18
5 1-5 SUS C 5:08.00
Nunnari, Catey Ebbrecht, Elizabeth
Drapeau, Brianna Roberts, Kailey
#2 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 SUS A 3:44.82
Strande, James Sullivan, Colin 20
Lee, Chadd Kearney, Griffin
2 1-2 GC A 3:53.28
Shalamanov, Georgi 18 Ambrosio, Mike 19
Rooney, Charles 19 Williams, Kyle 18
3 1-3 SUS B 3:55.95
Grieb, Steven 20 Conway, Will 21
Willcox, Alex A 20 Ries, Bobby
#3 Women 1000 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Snyder, Lauren 20 SUS 11:41.08
2 1-2 Phillipson-Weiner, Lindsey 18 GC 11:58.55
3 1-3 Kintzing, Lauren 21 SUS 12:29.45
4 1-4 Weeks, Melissa 20 SUS 13:07.27
5 1-5 Fabrico, Hillary 17 GC 13:18.16
#4 Men 1000 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Cole, Taylor SUS 10:57.82
2 1-2 Zmroczek, Nathan 19 SUS 11:04.00
3 1-3 Trujillo, Galo 21 SUS 11:58.09
4 1-4 Vincent, John 21 GC 14:31.74
#5 Women 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Savard, Christie 20 SUS 2:02.27
2 1-2 Hogstrom, Britt 19 GC 2:06.91
3 1-3 Hansen, Gretchen SUS 2:11.04
4 1-4 Nunnari, Catey SUS 2:22.78
5 1-5 Gimenez, Pilar 19 GC 2:27.01
#6 Men 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Kearney, Griffin SUS 1:53.00
2 1-2 Robichaud, James 20 SUS 1:57.08
3 1-3 Rooney, Charles 19 GC 1:58.02
4 1-4 Glicini, Matthew 19 SUS 2:01.58
--- 1- Wons, Kevin 18 GC DQ
#7 Women 50 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Keenan, Hayley 21 SUS 29.20
2 1-2 Gernert, Abby SUS 30.50
3 1-3 Wegman, Abigail 18 GC 34.07
4 1-4 Rossi, Laura 20 GC 35.08
5 1-5 McDonie, Megan SUS 36.09
#8 Men 50 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Williams, Kyle 18 GC 26.48
2 1-2 Lee, Chadd SUS 26.89
3 1-3 Grieb, Steven 20 SUS 27.95
4 1-4 Gaeta, Jordan 19 GC 33.70
#9 Women 50 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Platt, Jamie SUS 34.90
2 1-2 Hasse, Emily 18 GC 38.60
3 1-3 Baron, Mara 20 GC 39.50
4 1-4 Ebbrecht, Elizabeth SUS 39.60
5 1-5 Roberts, Kailey SUS 43.00
#10 Men 50 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Sullivan, Colin 20 SUS 27.96
2 1-2 Conway, Will 21 SUS 31.50
3 1-3 Ambrosio, Mike 19 GC 31.70
4 1-4 Myles, Devin 22 GC 32.93
5 1-5 Trujillo, Galo 21 SUS 33.62
#11 Women 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Lessard, Devin SUS 1:01.99
2 1-2 Adinolfi, Victoria 18 GC 1:08.39
3 1-3 Hansen, Gretchen SUS 1:08.73
4 1-4 Baron, Mara 20 GC 1:12.34
5 1-5 Drapeau, Brianna SUS 1:13.55
#12 Men 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Strande, James SUS 56.99
2 1-2 Willcox, Alex A 20 SUS 58.95
3 1-3 Rooney, Charles 19 GC 1:00.00
4 1-4 Glicini, Matthew 19 SUS 1:09.26
#13 Women 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Harris, Catherine 21 SUS 25.90
2 1-2 Hogstrom, Britt 19 GC 26.28
3 1-3 Gernert, Abby SUS 28.32
4 1-4 Los, Cristina 21 SUS 28.62
5 1-5 Rossi, Laura 20 GC 30.93
#14 Men 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Ries, Bobby SUS 23.62
2 1-2 Bogar, Lars SUS 24.44
3 1-3 Robichaud, James 20 SUS 25.02
4 1-4 Myles, Devin 22 GC 25.47
5 1-5 Wons, Kevin 18 GC 26.75
6 1-6 Gaeta, Jordan 19 GC 27.42
#15 Women 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Lessard, Devin SUS 57.48
27.89 29.59
2 1-2 Platt, Jamie SUS 58.34
27.91 30.43
3 1-3 Hogstrom, Britt 19 GC 1:01.60
29.87 31.73
4 1-4 Lyon, Rachel 18 GC 1:05.52
31.94 33.58
5 1-5 Fabrico, Hillary 17 GC 1:11.56
34.27 37.29
#16 Men 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Kearney, Griffin SUS 50.63
24.25 26.38
2 1-2 Rooney, Charles 19 GC 52.49
25.81 26.68
3 1-3 Ries, Bobby SUS 53.38
25.97 27.41
4 1-4 Baum, Steve 19 GC 55.81
26.12 29.69
5 1-5 Wons, Kevin 18 GC 58.22
28.38 29.84
#17 Women 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Snyder, Lauren 20 SUS 1:06.75
32.46 34.29
2 1-2 Gernert, Abby SUS 1:08.14
32.61 35.53
3 1-3 Rossi, Laura 20 GC 1:15.63
37.36 38.27
4 1-4 Wegman, Abigail 18 GC 1:15.70
36.18 39.52
5 1-5 Kintzing, Lauren 21 SUS 1:18.73
38.55 40.18
#18 Men 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Cole, Taylor SUS 57.59
28.19 29.40
2 1-2 Williams, Kyle 18 GC 57.60
28.64 28.96
3 1-3 Grieb, Steven 20 SUS 59.62
29.20 30.42
#19 Women 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Los, Cristina 21 SUS 1:15.81
35.96 39.85
(#19 Women 100 Yard Breast)
2 1-2 Hasse, Emily 18 GC 1:23.29
38.95 44.34
3 1-3 Weeks, Melissa 20 SUS 1:24.36
39.19 45.17
4 1-4 Roberts, Kailey SUS 1:26.58
41.28 45.30
#20 Men 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Sullivan, Colin 20 SUS 1:02.76
29.57 33.19
2 1-2 Conway, Will 21 SUS 1:08.17
32.03 36.14
3 1-3 Ambrosio, Mike 19 GC 1:11.39
33.22 38.17
4 1-4 Myles, Devin 22 GC 1:14.42
34.93 39.49
5 1-5 Trujillo, Galo 21 SUS 1:14.73
34.74 39.99
#21 Women 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Savard, Christie 20 SUS 5:35.16
30.58 33.11 33.44 33.68
34.52 33.95 34.25 34.32
34.28 33.03
2 1-2 Phillipson-Weiner, Lindsey 18 GC 5:51.33
33.54 35.80 35.92 35.14
35.43 35.21 35.72 35.62
34.97 33.98
3 1-3 Nunnari, Catey SUS 6:18.36
34.60 37.82 38.37 38.54
38.77 38.70 38.22 38.17
38.43 36.74
4 1-4 Ebbrecht, Elizabeth SUS 6:23.84
35.02 39.21 39.13 39.19
39.75 39.45 38.86 39.14
38.44 35.65
5 1-5 Fabrico, Hillary 17 GC 6:24.42
35.98 38.74 39.04 39.17
38.85 39.29 39.84 38.92
38.24 36.35
#22 Men 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Shalamanov, Georgi 18 GC 5:00.61
26.70 28.92 29.78 30.69
30.87 30.89 30.97 31.06
31.08 29.65
2 1-2 Strande, James SUS 5:12.81
27.18 30.25 31.58 31.99
32.02 31.84 31.71 32.25
32.21 31.78
3 1-3 Willcox, Alex A 20 SUS 5:19.02
29.35 31.94 32.32 32.85
32.72 32.20 32.29 31.68
32.32 31.35
4 1-4 Robichaud, James 20 SUS 5:38.53
30.09 32.86 33.77 34.90
34.73 34.86 34.70 34.54
34.46 33.62
5 1-5 Gaeta, Jordan 19 GC 6:22.86
33.05 37.49 38.66 39.25
39.44 39.80 39.85 39.29
39.40 36.63
6 1-6 Vincent, John 21 GC 7:03.88
35.74 40.99 43.33 43.09
43.92 44.24 44.58 43.45
43.07 41.47
#23 Women 50 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Harris, Catherine 21 SUS 27.89
2 1-2 Keenan, Hayley 21 SUS 29.29
3 1-3 Adinolfi, Victoria 18 GC 30.04
4 1-4 Drapeau, Brianna SUS 32.28
5 1-5 Hasse, Emily 18 GC 34.12
#24 Men 50 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Lee, Chadd SUS 25.46
2 1-2 Shalamanov, Georgi 18 GC 25.92
3 1-3 Bogar, Lars SUS 26.76
4 1-4 Glicini, Matthew 19 SUS 27.63
5 1-5 Baum, Steve 19 GC 28.22
#25 Women 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Hasse, Emily 18 GC 2:41.21
35.39 42.44 45.19 38.19
2 1-2 Baron, Mara 20 GC 2:41.64
34.23 43.30 46.33 37.78
3 1-3 Gimenez, Pilar 19 GC 2:52.39
38.51 43.36 51.49 39.03
--- 1- Lessard, Devin SUS X2:21.01
30.78 36.61 41.44 32.18
--- 1- Platt, Jamie SUS X2:28.06
31.47 38.90 42.90 34.79
--- 1- Hansen, Gretchen SUS X2:29.03
33.20 38.77 42.41 34.65
#26 Men 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Shalamanov, Georgi 18 GC 2:05.03
26.56 33.20 36.81 28.46
2 1-2 Ambrosio, Mike 19 GC 2:25.90
29.61 39.10 41.92 35.27
--- 1- Lee, Chadd SUS X2:05.27
26.54 32.16 37.01 29.56
--- 1- Grieb, Steven 20 SUS X2:14.75
28.91 34.46 40.09 31.29
--- 1- Sullivan, Colin 20 SUS X2:16.98
29.27 37.60 37.57 32.54
#27 Women 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 GC A 4:13.47
Adinolfi, Victoria 18 Phillipson-Weiner, Lindsey 18
Rossi, Laura 20 Wegman, Abigail 18
29.80 1:01.77 29.09 1:00.46
32.13 1:07.54 28.76 1:03.70
--- 1- SUS A X3:56.69
Harris, Catherine 21 Los, Cristina 21
Snyder, Lauren 20 Savard, Christie 20
28.14 57.84 29.16 1:01.06
28.88 1:00.57 14.80 57.22
--- 1- SUS B X4:18.61
Gernert, Abby Keenan, Hayley 21
Nunnari, Catey Weeks, Melissa 20
30.29 1:03.32 27.90 58.87
32.32 1:07.34 32.06 1:09.08
--- 1- SUS C X4:44.56
Kintzing, Lauren 21 Drapeau, Brianna
Ebbrecht, Elizabeth Roberts, Kailey
#28 Men 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 GC A 3:52.98
Gaeta, Jordan 19 Myles, Devin 22
Vincent, John 21 Williams, Kyle 18
28.75 1:01.00 26.35 56.69
29.63 1:03.96 24.52 51.33
--- 1- SUS A X3:30.83
Strande, James Bogar, Lars
Ries, Bobby Kearney, Griffin
25.19 52.33 25.28 53.71
24.84 53.16 24.29 51.63
--- 1- SUS B X3:45.60
Zmroczek, Nathan 19 Robichaud, James 20
Trujillo, Galo 21 Willcox, Alex A 20
26.64 56.00 25.35 54.11
27.58 59.19 26.60 56.30