Goucher College Swim Team Hy-Tek's MEET MANAGER 3:36 PM 11/21/2009 Page 1
Goucher vs. Arcadia - 11/21/2009
Results
 
 
#1 Women 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 GC A 4:43.93 11.0
Wegman, Abigail 18 Hasse, Emily 20
Adinolfi, Victoria 19 Lyon, Rachel 18
34.46 1:23.68 27.43 1:09.36
29.27 1:05.50 31.22 1:05.39
2 1-2 AU SW A 5:05.53 4.0
Wenner, Becca Culhane, Caitlin
Kroll, Kayla Castiblanco, Johanna
34.96 1:13.64 39.70 1:24.29
34.95 1:14.84 33.38 1:12.76
#2 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 GC A 3:48.31 11.0
Williams, Kyle 19 Shalamanov, Georgi 19
Rooney, Charles 20 Myles, Devin 23
27.77 56.77 28.70 1:01.80
25.03 55.49 25.10 54.25
2 1-2 AU SW A 4:31.56 4.0
Mahoney, Ryan Grady, Dillon
Neafsey, Stephen Ward, Patrick
33.55 1:09.28 34.47 1:14.79
30.37 1:05.37 28.68 1:02.12
#3 Women 1000 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Phillipson-Weiner, Lindsey 20 GC 11:59.70 9.0
32.78 34.71 35.71 36.02
36.19 36.03 36.08 35.97
35.66 35.99 35.78 36.08
36.16 35.93 35.45 35.80
36.02 36.43 38.59 38.32
2 1-2 Mills, Lindsay AU SW 12:12.52 4.0
33.07 36.20 36.46 36.97
36.61 36.98 36.70 37.05
37.07 37.10 37.05 37.01
37.06 36.94 36.94 36.83
36.65 36.98 36.78 36.07
3 1-3 Fabrico, Hillary 19 GC 13:13.30 3.0
36.08 39.92 40.07 40.53
40.50 40.30 39.72 40.46
40.41 40.04 40.57 40.31
40.27 39.58 39.54 39.58
39.75 39.72 38.56 37.39
4 1-4 Kuhn, Jessica AU SW 15:56.83 2.0
40.47 45.21 46.94 47.81
47.77 48.23 48.55 48.06
49.28 47.99 49.21 49.14
48.05 49.78 48.13 49.18
49.08 48.56 48.33 47.06
#4 Men 1000 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Ambrosio, Mike 21 GC 12:23.82 9.0
31.61 35.49 36.63 37.44
37.63 37.10 38.20 38.61
39.00 39.20 39.19 38.61
39.17 38.21 37.37 38.95
37.48 36.29 35.91 31.73
2 1-2 Grady, Dillon AU SW 12:24.25 4.0
31.85 35.09 36.23 37.87
37.73 38.32 38.86 38.58
38.76 39.21 38.15 38.89
38.59 38.37 38.41 38.14
36.90 36.30 35.38 32.62
3 1-3 Vincent, John 22 GC 13:40.65 3.0
35.73 39.70 41.06 41.59
41.71 41.52 40.99 41.19
41.52 41.25 42.00 42.05
43.42 41.05 41.75 40.10
41.51 42.15 41.05 39.31
#5 Women 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Hogstrom, Britt 21 GC 2:03.60 9.0
28.14 31.23 32.53 31.70
2 1-2 Ruppert, Gina AU SW 2:20.04 4.0
33.27 36.01 36.44 34.32
3 1-3 Gimenez, Pilar 21 GC 2:21.29 3.0
32.81 35.75 36.48 36.25
4 1-4 Lacy, Caitlin AU SW 2:31.85 2.0
34.23 39.16 39.83 38.63
5 1-5 Sergeant, Susie 21 GC 2:45.82 1.0
38.37 42.13 42.78 42.54
6 1-6 Sunbury, Samantha AU SW 3:17.37
43.10 49.66 52.58 52.03
#6 Men 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Wons, Kevin 18 GC 1:58.24 9.0
27.19 29.88 30.93 30.24
2 1-2 Baum, Steve 20 GC 2:04.18 4.0
29.45 31.71 30.86 32.16
3 1-3 Leonard, Charles 18 GC 2:08.60 3.0
29.46 33.49 33.38 32.27
4 1-4 Neafsey, Stephen AU SW 2:13.29 2.0
29.48 32.76 35.01 36.04
#7 Women 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Hogstrom, Britt 21 GC 26.44 9.0
2 1-2 Lyon, Rachel 18 GC 30.77 4.0
3 1-3 Castiblanco, Johanna AU SW 30.92 3.0
4 1-4 Sergeant, Susie 21 GC 34.84 2.0
5 1-5 Lux, Angelia AU SW 38.88 1.0
6 1-6 Sunbury, Samantha AU SW 40.35
#8 Men 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Myles, Devin 23 GC 24.32 9.0
2 1-2 Leonard, Charles 18 GC 26.11 4.0
3 1-3 Gaeta, Jordan 21 GC 26.54 3.0
4 1-4 Ward, Patrick AU SW 26.79 2.0
#9 Women 400 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Phillipson-Weiner, Lindsey 20 GC 5:09.54 9.0
34.41 37.90 39.28 38.62
43.50 44.65 36.82 34.36
2 1-2 Bartolotta, Stephanie AU SW 5:28.32 4.0
35.08 41.91 44.01 42.90
47.17 47.74 36.34 33.17
3 1-3 Hasse, Emily 20 GC 5:30.36 3.0
38.18 41.76 43.74 42.82
44.98 45.32 38.02 35.54
4 1-4 Gimenez, Pilar 21 GC 6:02.84 2.0
40.87 48.25 45.08 45.20
49.02 52.13 41.69 40.60
#10 Men 400 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Shalamanov, Georgi 19 GC 4:28.35 9.0
26.51 29.63 36.17 34.77
39.06 37.92 32.89 31.40
2 1-2 Ambrosio, Mike 21 GC 5:10.07 4.0
33.29 38.64 41.29 41.76
40.93 41.84 36.75 35.57
3 1-3 Mahoney, Ryan AU SW 5:19.56 3.0
32.62 37.42 41.38 41.24
46.73 46.90 37.53 35.74
#11 Women 200 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Adinolfi, Victoria 19 GC 2:35.95 9.0
34.21 40.12 41.09 40.53
2 1-2 Baron, Mara 22 GC 2:37.38 4.0
35.60 39.48 40.92 41.38
3 1-3 Kroll, Kayla AU SW 2:43.95 3.0
36.80 41.35 42.78 43.02
4 1-4 Ruppert, Gina AU SW 2:46.88 2.0
36.52 42.19 43.80 44.37
#12 Men 200 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Rooney, Charles 20 GC 2:14.92 9.0
29.17 33.01 35.17 37.57
2 1-2 Neafsey, Stephen AU SW 2:35.54 4.0
31.51 36.17 39.91 47.95
#13 Women 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Hogstrom, Britt 21 GC 58.02 9.0
27.88 30.14
2 1-2 Bartolotta, Stephanie AU SW 1:01.10 4.0
29.72 31.38
(#13 Women 100 Yard Free)
3 1-3 Fabrico, Hillary 19 GC 1:08.85 3.0
33.13 35.72
4 1-4 Castiblanco, Johanna AU SW 1:13.08 2.0
35.38 37.70
5 1-5 Sergeant, Susie 21 GC 1:17.11 1.0
37.29 39.82
6 1-6 Lux, Angelia AU SW 1:28.26
40.92 47.34
#14 Men 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Myles, Devin 23 GC 54.24 9.0
25.93 28.31
2 1-2 Baum, Steve 20 GC 55.06 4.0
25.79 29.27
3 1-3 Leonard, Charles 18 GC 57.02 3.0
28.07 28.95
4 1-4 Ward, Patrick AU SW 59.52 2.0
27.97 31.55
#15 Women 200 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Wegman, Abigail 18 GC 2:37.22 9.0
35.40 39.17 41.56 41.09
2 1-2 Rossi, Laura 22 GC 2:39.74 4.0
38.78 40.42 40.64 39.90
3 1-3 Kroll, Kayla AU SW 2:44.02 3.0
38.73 41.44 42.23 41.62
4 1-4 Wenner, Becca AU SW 2:45.72 2.0
36.84 40.68 44.53 43.67
5 1-5 Lacy, Caitlin AU SW 2:51.02 1.0
39.64 43.26 44.63 43.49
#16 Men 200 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Williams, Kyle 19 GC 2:07.62 9.0
30.39 32.74 32.61 31.88
2 1-2 Wons, Kevin 18 GC 2:22.28 4.0
32.59 36.20 37.01 36.48
3 1-3 Mahoney, Ryan AU SW 2:35.20 3.0
35.73 38.22 41.01 40.24
#17 Women 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Phillipson-Weiner, Lindsey 20 GC 5:41.56 9.0
32.22 34.65 34.95 34.89
35.26 34.95 34.36 34.18
33.62 32.48
2 1-2 Mills, Lindsay AU SW 5:57.92 4.0
31.52 34.38 35.53 36.15
36.74 37.17 36.67 36.38
37.08 36.30
3 1-3 Kearns, Brittany AU SW 6:48.58 3.0
36.02 40.42 41.39 42.04
42.37 42.83 42.54 42.33
39.99 38.65
4 1-4 Kuhn, Jessica AU SW 7:55.20 2.0
41.19 46.64 47.99 48.53
48.37 49.82 49.38 49.99
48.38 44.91
--- 1- Adinolfi, Victoria 19 GC X6:08.06
32.92 36.97 37.82 37.83
37.59 37.10 37.41 37.48
37.55 35.39
--- 1- Baron, Mara 22 GC X6:25.20
36.07 39.44 40.13 40.38
39.62 39.06 38.42 37.87
37.56 36.65
#18 Men 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Baum, Steve 20 GC 5:49.02 9.0
32.67 34.10 35.52 35.26
35.70 35.24 35.90 35.94
35.19 33.50
--- 1- Gaeta, Jordan 21 GC X6:12.03
31.70 34.77 37.82 38.64
38.72 38.64 39.08 38.50
37.89 36.27
--- 1- Vincent, John 22 GC X6:40.57
34.56 40.07 41.71 41.41
39.90 39.84 40.57 41.02
41.76 39.73
#19 Women 200 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Hasse, Emily 20 GC 2:55.57 9.0
40.83 45.37 46.45 42.92
2 1-2 Bartolotta, Stephanie AU SW 2:55.73 4.0
40.33 44.85 45.76 44.79
3 1-3 Culhane, Caitlin AU SW 3:02.20 3.0
41.80 46.24 46.83 47.33
--- 1- Fabrico, Hillary 19 GC X3:10.87
44.23 48.29 49.68 48.67
--- 1- Rossi, Laura 22 GC X3:18.27
45.91 51.19 50.89 50.28
#20 Men 200 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 1-1 Ambrosio, Mike 21 GC 2:36.36 9.0
34.60 39.97 41.51 40.28
2 1-2 Grady, Dillon AU SW 2:42.34 4.0
35.66 41.10 43.07 42.51
#21 Women 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 AU SW A 4:18.31 11.0
Mills, Lindsay Culhane, Caitlin
Ruppert, Gina Wenner, Becca
29.56 1:01.55 33.11 1:09.30
30.73 1:04.73 29.92 1:02.73
2 1-2 GC A 4:18.47 4.0
Baron, Mara 22 Gimenez, Pilar 21
Lyon, Rachel 18 Wegman, Abigail 18
32.74 1:06.97 31.63 1:05.48
29.95 1:04.15 28.40 1:01.87
3 1-3 AU SW B 5:12.29 2.0
Kearns, Brittany Sunbury, Samantha
Kuhn, Jessica Lacy, Caitlin
34.00 1:10.59 42.35 1:29.89
38.08 1:22.13 33.42 1:09.68
#22 Men 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 1-1 GC A 3:23.49 11.0
Shalamanov, Georgi 19 Wons, Kevin 18
Rooney, Charles 20 Williams, Kyle 19
24.10 49.51 23.77 49.82
25.30 53.41 23.74 50.75
 
 

Women - Team Rankings - Through Event 22
 
 
 
1. Goucher College 126
2. Arcadia University Swim Team 70
 
 

Men - Team Rankings - Through Event 22
 
 
 
1. Goucher College 135
2. Arcadia University Swim Team 28