Kane Advances To B4 Singles Semifinals At ITA Southeast Regional For Goucher Men's Tennis

Kane Advances To B4 Singles Semifinals At ITA Southeast Regional For Goucher Men's Tennis

FREDERICKSBURG, Va. – Brian Kane (Philadelphia, Pa./Friends Select) won two matches to advance to the ITA Southeast Regional B4 Singles Semifinals to lead the Goucher College men's tennis team at the first day of the regional on Friday.

Kane defeated Alexander Kulvivat from Randolph in the Round of 16 in an epic match, 4-6, 6-3, 7-6 (14-12) and then defeated Nicholas Simeone of Arcadia, 6-1, 6-1 in the quarterfinals. The sophomore will face Matthew Fontanese of Ursinus in the semifinals on Saturday at 10:30 a.m. and with a win would advance to the B4 Singles title bout on Saturday at 2 p.m.

Omosesan Adebamgbe (Philadelphia, Pa./Lower Merion) could join Kane in the B4 Singles semifinals with a win at 8:05 a.m. on Saturday against Garrett Kincaid of Stevens Tech. The sophomore defeated Daniel Christian of Lynchburg 6-2, 6-7 (10-6) in the Round of 16. With a win against Kincaid in the two Gophers would be in the final four of the B4 Singles.

Michael Herman (Prague, Czech Republic/Gymnazium Nova Porg) won his opening match in the B2 Singles Round of 16 with the score of 7-6 (8-6), 6-3 against Paul Eisenmagen of Washington College, but fell 6-3, 6-1 to Evan Brady of Washington & Lee, 6-3, 6-1.

Adebamgbe and Tetsuya Ota (Wesley Chapel, Fla./Saddlebrook Prep) won their opening doubles match in the Championship Doubles Round of 64 by the score of 8-6 against Michael and Matthew Moody of Hamden-Sydney. The duo then fell 8-5 to Jiung Jung and John Lathrop of Swarthmore.

Ota dropped his Championship Singles Round of 64 match to Carnegie Mellon's Sam Gibson 7-5, 6-3 and will face Mason Groff of Ursinius in the Championship Singles First Round Consolation at 12:30 p.m.

Frankie Mullinix (Washington, D.C./The George School) lost to Andrew Pace of Franklin & Marshall in the B2 Singles Round of 16. The senior will face Garrett Malave of Salisbury on Saturday at 11:05 a.m.

Herman and Mullinix dropped its doubles match in Championship Doubles Round of 64 to Noah Cheng and Noah Criss of Swarthmore, 8-5. The tandem will face Washington & Lee's Brady and Noah Tapp in the Championships Doubles First Round Consolation on Saturday at 8:05 a.m.

Goucher Results
Championship Singles: Round of 64
Sam Gibson (Carnegie Mellon) defeats Tetsuya Ota, 7-5, 6-3

B2 Singles: Round of 16
Michael Herman defeats Paul Eisenmagen (Washington), 7-6 (8-6), 6-3
Andrew Pace (Franklin & Marshall) defeats Frankie Mullinix, 6-3, 6-3

B2 Singles: Quarterfinals
Evan Brady (Washington & Lee) defeats Michael Herman, 6-3, 6-1

B4 Singles: Round of 16
Brian Kane defeats Alexander Kulvivat (Randolph), 4-6, 6-3 7-6 (14-12)
Omosesan Adebamgbe defeats Daniel Christian (Lynchburg), 6-2, 6-7 (10-6)

B4 Singles: Quarterfinals
Brian Kane defeats Nicholas Simeone (Arcadia), 6-1, 6-1

Championships Doubles: Round of 64
Tetsuya Ota/Omosesan Adebamgbe defeats Michael Moody/Matthew Moody (Hampden-Sydney), 8-6
Noah Cheng/Noah Criss (Swarthmore) defeats Michael Herman/Frankie Mullinix, 8-5

Championships Doubles: Round of 32
Jiung Jung/John Lathrop (Swarthmore) defeats Tetsuya Ota/Omosesan Adebamgbe, 8-5

Upcoming Schedule
Championship Singles: First Round Consolation
Tetsuya Ota vs. Mason Groff (Ursinus), Saturday, 12:30 p.m.
Next Match with win: Saturday, 4 p.m.

B2 Singles: First Round Consolation
Frankie Mullinix vs. Garrett Malave (Salisbury), Saturday, 11:05 a.m.
Next Match with win: Saturday, 1:35 p.m.

B4 Singles: Quarterfinals
Omosesan Adebamgbe vs. Garrett Kincaid (Stevens Tech), Saturday, 8 a.m.
Next Match with win: Saturday, 10:30 a.m.

B4 Singles: Semifinals
Brian Kane vs. Matthew Fontanese (Ursinus), Saturday, 10:30 a.m.
Next Match with win: Saturday, 2 p.m.

Championship Doubles: First Round Consolation
Michael Herman/Frankie Mullinix vs. Evan Brady/Noah Tapp, Saturday, 8:05 a.m.
Next Match with win: Saturday, 9:20 a.m.