Goucher College Swim Team Hy-Tek's MEET MANAGER 10:56 AM 1/28/2008 Page 1
Arcadia 2008 - 1/26/2008
 
Results
Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 1-1 GC A 1:57.90 11
1) Natoli, Bethany 20 2) Deffaa, Alex 21
3) Sutherland, Sam 20 4) Hogstrom, Britt 19
30.76 33.34 27.88 25.92
2 1-2 GC B 2:13.83 4
1) Hemady, Noura 20 2) Sobeck, Pam 21
3) Stern, Judith 21 4) Okun, Sandy
33.18 38.52 33.86 28.27
3 1-3 AU A 2:48.37 2
1) Sunbury, Samantha 19 2) Hamilton, Holly 18
3) Rambo, Dana 21 4) Paltin, Tamar 19
46.24 44.84 38.55 38.74
--- 1- GC C X2:19.53
1) Gimenez, Pilar 19 2) Baron, Mara 20
3) Hasse, Emily 18 4) Rossi, Laura 20
37.54 37.86 32.28 31.85
Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
 
1 1-1 AU A 1:54.99 11
1) Morgan, LJ 21 2) Konieczny, John 20
3) Peters, Brendan 21 4) Sharpe, Jason 18
29.63 35.18 25.05 25.13
Event 3 Women 1000 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Keifer, Sarah 21 GC 11:34.65 9
31.60 34.68 35.18 34.93
34.82 35.06 35.23 34.50
35.42 34.56 34.45 34.90
35.02 35.23 35.17 35.13
35.09 35.30 34.94 33.44
2 1-2 Sobeck, Pam 21 GC 12:49.85 4
34.25 38.69 38.91 38.95
38.71 39.12 39.11 39.22
39.34 39.05 39.38 39.29
39.27 38.57 38.63 38.47
38.80 37.71 38.01 36.37
3 1-3 Ruppert, Gina 18 AU 13:03.85 3
35.46 38.80 39.00 38.88
38.89 39.55 39.32 39.04
39.66 39.47 39.31 39.53
40.36 39.99 39.82 39.78
40.12 40.47 38.81 37.59
4 1-4 DiSanto, Danielle 18 AU 13:28.71 2
35.10 39.54 40.79 40.99
41.27 41.33 41.14 41.04
41.64 41.32 40.51 41.17
40.90 41.01 40.83 40.56
40.74 40.51 39.78 38.54
 
Event 4 Men 1000 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 McDonald, Mac 21 GC 12:44.84 9
32.94 37.05 37.85 38.91
39.14 38.92 40.25 39.41
36.11 39.44 40.01 39.43
39.95 39.56 38.49 39.14
39.57 40.01 38.88 29.78
2 1-2 Nappi, Chris 19 AU 14:52.22 4
35.85 40.93 43.07 1:31.22
44.55 46.22 46.58 46.49
46.07 3:12.05 1:31.12 43.96
42.55 43.29 38.24 0.03
Event 5 Women 200 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Hogstrom, Britt 19 GC 2:08.14 9
29.47 32.98 33.10 32.59
2 1-2 Phillipson-Weiner, Lindsey 18 GC 2:18.64 4
32.00 34.93 36.08 35.63
3 1-3 Gimenez, Pilar 19 GC 2:26.04 3
33.73 37.05 37.89 37.37
4 1-4 Sunbury, Samantha 19 AU 3:08.21 2
42.17 46.63 49.83 49.58
Event 6 Men 200 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Sharpe, Jason 18 AU 2:00.20 9
27.25 29.79 31.31 31.85
2 1-2 Konieczny, John 20 AU 2:02.23 4
28.30 30.74 31.77 31.42
3 1-3 Polonchak, Michael 19 GC 2:05.96 3
28.69 31.09 31.74 34.44
Event 7 Women 100 Yard Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Hemady, Noura 20 GC 1:09.57 9
33.43 36.14
2 1-2 Alfano, Jennifer 19 AU 1:12.61 4
35.11 37.50
3 1-3 Stern, Judith 21 GC 1:13.15 3
35.97 37.18
4 1-4 Myers, Lauren 18 AU 1:14.39 2
36.29 38.10
5 1-5 Jamiolkowski, Kaitlin 21 AU 1:15.24 1
36.19 39.05
6 1-6 Rossi, Laura 20 GC 1:18.71
38.64 40.07
Event 8 Men 100 Yard Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Ambrosio, Mike 19 GC 1:14.19 9
36.26 37.93
2 1-2 Kato, Hiroki 19 AU 1:25.25 4
42.90 42.35
3 1-3 Castro, Andrew GC 1:31.68 3
43.39 48.29
 
Event 9 Women 100 Yard Breaststroke
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Crasto, Candace 21 GC 1:15.55 9
35.69 39.86
2 1-2 Deffaa, Alex 21 GC 1:18.81 4
36.37 42.44
3 1-3 Hasse, Emily 18 GC 1:22.96 3
40.92 42.04
4 1-4 DiSanto, Danielle 18 AU 1:24.50 2
40.04 44.46
5 1-5 Hamilton, Holly 18 AU 1:39.08 1
46.68 52.40
6 1-6 Paltin, Tamar 19 AU 1:59.36
55.59 1:03.77
Event 10 Men 100 Yard Breaststroke
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Verin, Sasha 20 GC 1:09.08 9
32.01 37.07
2 1-2 Alexander, Bryan 21 AU 1:10.99 4
33.15 37.84
3 1-3 Nappi, Chris 19 AU 1:25.81 3
39.90 45.91
Event 11 Women 200 Yard Butterfly
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Natoli, Bethany 20 GC 2:29.18 9
32.86 37.87 38.81 39.64
2 1-2 Baron, Mara 20 GC 2:40.32 4
35.77 40.58 41.79 42.18
3 1-3 Ruppert, Gina 18 AU 2:49.02 3
37.29 43.32 45.08 43.33
4 1-4 Van Schoick, Kait 22 GC 2:57.54 2
37.76 44.45 47.47 47.86
Event 12 Men 200 Yard Butterfly
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Peters, Brendan 21 AU 2:22.24 9
31.04 35.82 37.92 37.46
2 1-2 Verin, Sasha 20 GC 2:28.69 4
30.14 35.39 39.34 43.82
Event 13 Women 50 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Hogstrom, Britt 19 GC 26.48 9
2 1-2 Myers, Lauren 18 AU 28.51 4
3 1-3 Okun, Sandy GC 28.57 3
4 1-4 Alfano, Jennifer 19 AU 31.41 2
5 1-5 Rossi, Laura 20 GC 31.58 1
Event 14 Men 50 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Myles, Devin GC 25.29 9
2 1-2 Morgan, LJ 21 AU 25.37 4
3 1-3 Kato, Hiroki 19 AU 28.83 3
Event 15 Women 100 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Sutherland, Sam 20 GC 59.40 9
28.55 30.85
 
2 1-2 Okun, Sandy GC 1:02.37 4
29.83 32.54
3 1-3 Phillipson-Weiner, Lindsey 18 GC 1:06.07 3
32.11 33.96
4 1-4 Rambo, Dana 21 AU 1:19.79 2
38.29 41.50
5 1-5 Sunbury, Samantha 19 AU 1:27.02 1
41.08 45.94
6 1-6 Paltin, Tamar 19 AU 1:28.25
42.08 46.17
Event 16 Men 100 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Peters, Brendan 21 AU 52.94 9
25.54 27.40
2 1-2 Verin, Sasha 20 GC 56.02 4
26.47 29.55
3 1-3 Myles, Devin GC 1:00.45 3
29.32 31.13
4 1-4 Nappi, Chris 19 AU 1:05.17 2
31.48 33.69
5 1-5 Castro, Andrew GC 1:10.08 1
31.50 38.58
Event 17 Women 200 Yard Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Hemady, Noura 20 GC 2:32.39 9
35.97 37.61 39.38 39.43
2 1-2 Stern, Judith 21 GC 2:32.86 4
36.98 38.37 39.18 38.33
3 1-3 Crasto, Candace 21 GC 2:33.14 3
35.73 38.25 39.43 39.73
4 1-4 Myers, Lauren 18 AU 2:40.74 2
38.97 41.16 41.25 39.36
5 1-5 Jamiolkowski, Kaitlin 21 AU 2:47.26 1
38.60 42.23 43.26 43.17
6 1-6 Sunbury, Samantha 19 AU 3:41.58
50.63 56.41 59.43 55.11
Event 18 Men 200 Yard Backstroke
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Morgan, LJ 21 AU 2:14.36 9
31.81 33.92 34.75 33.88
2 1-2 Polonchak, Michael 19 GC 2:35.75 4
36.75 38.29 40.03 40.68
3 1-3 Ambrosio, Mike 19 GC 2:51.47 3
40.75 44.76 44.46 41.50
4 1-4 Castro, Andrew GC 3:51.86 2
52.26 1:00.90 1:02.37 56.33
Event 19 Women 200 Yard Breaststroke
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Natoli, Bethany 20 GC 2:57.57 9
40.88 44.95 45.77 45.97
2 1-2 Hasse, Emily 18 GC 2:58.72 4
40.79 45.73 46.41 45.79
3 1-3 Hamilton, Holly 18 AU 3:30.42 3
47.68 53.13 55.52 54.09
 
Event 20 Men 200 Yard Breaststroke
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Alexander, Bryan 21 AU 2:42.16 9
36.74 41.37 42.95 41.10
2 1-2 Myles, Devin GC 2:50.54 4
36.51 42.26 46.13 45.64
Event 21 Women 500 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Alfano, Jennifer 19 AU 6:37.12 9
35.52 38.44 39.20 39.44
40.07 40.53 40.83 41.48
41.71 39.90
--- 1- Keifer, Sarah 21 GC X5:48.10
32.11 35.18 35.22 35.34
35.43 35.21 34.98 35.31
34.90 34.42
--- 1- Phillipson-Weiner, Lindsey 18 GC X6:10.85
35.17 37.66 37.39 37.69
37.59 38.24 37.06 37.38
37.08 35.59
--- 1- Van Schoick, Kait 22 GC X6:31.05
36.02 38.89 39.71 39.55
40.07 39.83 40.01 39.40
39.43 38.14
Event 22 Men 500 Yard Freestyle
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Konieczny, John 20 AU 5:38.54 9
30.52 32.78 33.46 34.11
34.37 34.42 35.07 35.33
35.14 33.34
2 1-2 McDonald, Mac 21 GC 5:57.68 4
31.55 33.83 35.02 35.91
36.34 36.40 37.36 37.24
37.73 36.30
3 1-3 Kato, Hiroki 19 AU 6:57.84 3
36.00 39.11 41.32 42.15
1:27.82 1:26.97 43.98 40.49
Event 23 Women 100 Yard Butterfly
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 DiSanto, Danielle 18 AU 1:10.36 9
34.07 36.29
2 1-2 Ruppert, Gina 18 AU 1:14.07 4
35.04 39.03
--- 1- Crasto, Candace 21 GC X1:06.44
31.02 35.42
--- 1- Baron, Mara 20 GC X1:09.98
32.89 37.09
--- 1- Stern, Judith 21 GC X1:13.88
33.80 40.08
Event 24 Men 100 Yard Butterfly
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 McDonald, Mac 21 GC 1:02.00 9
28.88 33.12
2 1-2 Sharpe, Jason 18 AU 1:03.07 4
28.50 34.57
 
Event 25 Women 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Rambo, Dana 21 AU 3:14.81 9
39.90 54.15 55.21 45.55
--- 1- Sutherland, Sam 20 GC X2:27.33
30.78 39.56 43.11 33.88
--- 1- Natoli, Bethany 20 GC X2:31.37
32.43 37.53 46.48 34.93
--- 1- Hemady, Noura 20 GC X2:37.53
33.68 39.30 48.05 36.50
Event 26 Men 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
 
1 1-1 Polonchak, Michael 19 GC 2:26.03 9
30.19 36.40 43.84 35.60
2 1-2 Alexander, Bryan 21 AU 2:31.47 4
33.63 41.12 42.33 34.39
3 1-3 Ambrosio, Mike 19 GC 2:34.36 3
33.86 42.07 41.92 36.51
Event 27 Women 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 1-1 AU A 1:58.70 11
1) Myers, Lauren 18 2) Ruppert, Gina 18
3) Alfano, Jennifer 19 4) DiSanto, Danielle 18
28.75 30.04 31.22 28.69
2 1-2 AU B 2:24.11 4
1) Jamiolkowski, Kaitlin 21 2) Paltin, Tamar 19
3) Rambo, Dana 21 4) Hamilton, Holly 18
32.94 39.66 38.02 33.49
--- 1- GC A X1:49.66
1) Deffaa, Alex 21 2) Keifer, Sarah 21
3) Crasto, Candace 21 4) Hogstrom, Britt 19
28.34 28.98 25.91 26.43
--- 1- GC B X1:56.95
1) Baron, Mara 20 2) Okun, Sandy
3) Gimenez, Pilar 19 4) Sobeck, Pam 21
29.93 28.37 30.19 28.46
--- 1- GC C X2:03.26
1) Van Schoick, Kait 22 2) Rossi, Laura 20
3) Phillipson-Weiner, Lindsey 18 4) Hasse, Emily 18
30.97 31.25 31.57 29.47
Event 28 Men 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
 
1 1-1 AU A 1:37.25 11
1) Morgan, LJ 21 2) Konieczny, John 20
3) Sharpe, Jason 18 4) Peters, Brendan 21
25.61 24.76 23.81 23.07
2 1-2 GC A 1:40.44 4
1) Verin, Sasha 20 2) Myles, Devin
3) Polonchak, Michael 19 4) McDonald, Mac 21
24.43 25.42 25.74 24.85