Outdoor Track & Field All Conference Selections


Landmark Conference Champions

Women

2010 400m Dash (Sarah Meade)
  400m Hurdles (Jaclyn Kellon)
  4x400m Relay (Meade, Kellon, Clarke, Macaluso)
2011    400m Dash (Jaclyn Kellon)  

400m Hurdles (Jaclyn Kellon)
  4x400m Relay (Macaluso, Biggers, Clarke, Kellon)
2012 100m Hurdles (Destiny Phillips)
  100m Dash (Destiny Phillips)
  Long Jump (Destiny Phillips)
  400m Hurdles (Jaclyn Kellon)
2013 400m Hurdles (Jaclyn Kellon)
 
2016 100m (Kamillah Smith)  
2017 200m (Lexi Stewart)  
     

Landmark Conference Second-team All-Conference

Men

2011 High Jump (Doug Falk)
2012 100m Dash (Will Evans III)
  200m Dash (Will Evans III)
  High Jump (Doug Falk)  

10,000m Run (Joey Negreann)
2017  110m Hurdles (Ogemdi Chukwu  
     

Women

2008 Heptathalon (Dana Mizzer)
  Hammer (Abby Cooney)  
2010 4x100m Relay (Clarke, Biggers, Kellon, Macaluso)
2011 4x100m Relay (Clarke, Biggers, Kellon, Macaluso)
2012 400m Hurdles (Destiny Phillips)
  400m Dash (Jaclyn Kellon)
  3000m Steeplechase (Katelynn Zidanic)
  5000m Run (Katherine Currier)  
2015 400m Hurdles (Danielle Granger)  
  Shot Put (Bri Prince)  
2016 200m (Kamilla Smith)  
  4x100mR (Maya Belin, Monique Welch, Laura Williams, Kamillah Smith  
2017 High Jump (Shalom Omo-Osagie)  
  100m Dash (Lexi Stewart)  
  Long Jump (Lexi Stewart)  
     

Capital Athletic Conference - Conference Champions

Men

2001 Long Jump (Andrey Volkov)

1500m (Jeff Olenick)
  5000m (Jeff Olenick)  
2002 Pole Vault (Robin Fernald)
2003 Pole Vault (Robin Fernald)
2004 4x100m Relay (Camodeca, Fernald, Tucker, Volkov)
     

Women

2002    
Shot Put (Natalie Williams)
  Hammer (Natalie Williams)
2003 100m Dash (Jana White)
  Shot Put (Natalie Williams)
  Pole Vault (Jill Mease)
2004 Hammer (Natalie Williams)
  Pole Vault (Calynn Offer)
  400m Run (Jana White)
2005 400m Run (Jana White)
  200m Dash (Jana White)
  5000m Run (Fraley Coles)
2007
800m Run (Rachel Boss)
     

Capital Athletic Conference second-team All-Conference

Men

2002 Long Jump (Andrey Volkov)
  4x100m Relay (Iwashko, Fernald, Bamiduro, Volkov)
2004 Pole Vault (Robin Fernald)
2005 400m Hurdles (Harrison Tucker)
  Shot Put (Steve Krumpelbeck)
    

Women

2000 400m Hurdles (Jen McCulley)
2001 Shot Put (Natalie Williams)
  5000m Run (Bridget Wildt)
2003 200m Dash (Jana White)
  100m Hurdles (Nichole Hart)
2004 Shot Put (Natalie Williams)
  200m Run (Jana White)
  100m Run (Jana White)
2005 100m Dash (Kate Ligon)
  3000m Steeplechase (Fraley Coles)
2006 400m Hurdles (Sheba Newman Blount)
2007 100m Dash (Sheba Newman Blount)   
     

Awards

2000 Capital Athletic Conference Scholar Athlete of the Year            Jeff Olenick
2001 Capital Athletic Conference Scholar Athlete of the Year Jeff Olenick
2001 Capital Athletic Conference Track and Field Athlete of the Year     Jeff Olenick
2002 Capital Athletic Conference Co-Coach of the Year John Caslin
2003 Capital Athletic Conference Track and Field Athlete of the Year Natalie Williams
2003 Capital Athletic Conference Rookie of the Year Jana White
2003 Capital Athletic Conference Co-Coach of the Year John Caslin
2004 Capital Athletic Conference Track and Field Athlete of the Year Natalie Williams
2011 Landmark Conference Track Athlete of the Year Jaclyn Kellon
2012 Landmark Conference Rookie of the Year Destiny Phillips
2017 Landmark Conference Rookie of the Year Lexi Stewart 
  Landmark Conference Coach Staff of the Year John Caslin

National Qualifiers


2003 Natalie Williams Hammer Throw
2004 Natalie Williams Hammer Throw
2012 Destiny Phillips Long Jump